Bilgi Talep Formu

FORMU DOLDURUN, SİZİ ARAYALIM

İletişim bilgilerimizden bize ulaşabilir, e-Posta göndermek için iletişim formunu kullanabilirsiniz.

444 4 522

ÇAĞRI MERKEZİ

RANDEVU AL
Bilgilendirmek İçin Sizi Arayalım

Beslenme ve Diyet

Beslenme ve Diyet

Sağlık, sadece hastalık ve sakatlık durumunun olmayışı değil kişinin bedenen ruhen ve sosyal yönden tam bir iyilik halidir. Sağlığınızı korumak sizin elinizdedir. Fazla kilolu ya da olması gerekenden çok daha zayıf bir beden yapısında olmak, beslenme ile ilişkili ya da fazla kilonun tetiklediği hastalıklarla savaşmak, kalıtsal hastalıklara sahip olmak kişinin bedenen, ruhen ve hatta sosyal olarak iyi olma durumunu etkilemektedir. Tüm bu saydıklarımız zamanla sağlığınızın bozulmasına sebebiyet verir.  Sağlığınızı korumak için ilk olarak ve en kolay dikkat edebileceğiniz nokta beden ağırlığınız olmalıdır. Beden ağırlığınızı sağlık sınırlarında olması, vücut yağ oranınızın en idealinde olmasa bile obeziteden korunmak ve sağlıklı bir yaşam sürebilmeniz için önemlidir. Bunu başarabilmekte sizin elinizdedir.

‘’Diyet’’ sadece zayıflama diyeti olarak algılanmamalıdır. Diyet; kişiye özel beslenme programıdır. Kişinin beden ağırlığına, vücut yağ oranına, metabolizma hızına, kan değerlerine, yaşam şekline, sosyal hayatına, mevcut hastalıklarına ya da risk altında olduğu hastalıklara, ruh haline, iş düzenine göre uygulayacağı bir beslenme programıdır. Her insan öncelikle bedenini tanımalıdır. Eğer ailesinde kalıtsal hastalıklar açısından risk varsa en az yılda bir kez, diğer durumda iki yılda bir kan değerlerini genel olarak kontrol ettirmeli, beden ağırlığını sağlık sınırları içerisinde korumalı ve bunu sağlayabilmek için de beslenmesinde daha dikkatli, daha düzenli, daha sağlıklı davranmalıdır. Kendi kendine beslenme şeklini düzene oturtamayan, günlük yaşantıyla uyumlu hale getiremeyen, eğer herhangi bir hastalık mevcutsa riskleri azaltacak doğru uygulamaları yapamayan kişiler, mutlaka bir beslenme ve diyet uzmanından destek almalıdır.
 

-Sağlıklı ağırlık nedir ve o ağırlığa ulaşabilmek için neler yapılabilir?
-Kan değerleri için uygun beslenme programı nasıl olmalıdır?
-Özel hayat, iş hayatı, işyerindeki öğünler, evinizdeki öğünler, sosyal hayat ve bu süreçte iş ve ev dışında beslenme, seyahatler sırasında beslenme, hastalık durumunda beslenme programı nasıl olmalıdır?


Tüm bunları uygulayabilmek için gereken motivasyonu sağlayacak davranışları bir beslenme uzmanı ile kolaylıkla uygulayabilirsiniz. Size özel beslenme programınızı öğrenmek ve uygulayabilmek için bir diyetisyene başvurmaktan çekinmeyin. Bırakın ilk aşamada sizlere uzman birisi eşlik etsin. Güven içinde, en doğrusunu öğrenerek hayatınıza adapte edeceğiniz bir program oluşsun. Biraz zaman geçince, düzeninizi oluşturduktan sonra programınızı kendinizce sürdürebilmeniz daha kolay olacaktır…