Bilgi Talep Formu

FORMU DOLDURUN, SİZİ ARAYALIM

İletişim bilgilerimizden bize ulaşabilir, e-Posta göndermek için iletişim formunu kullanabilirsiniz.

444 4 522

ÇAĞRI MERKEZİ

RANDEVU AL
Bilgilendirmek İçin Sizi Arayalım

Boyunda Şişlik (Lenf Bezi Kaynaklı Şişlikler)

Boyunda Şişlik (Lenf Bezi Kaynaklı Şişlikler)

Boyunda görülen kitlelerin en sık görülen sebeplerinden birisi lenf bezi iltihabıdır. Lenf bezleri; cilt, ağız, tükürük bezleri, tiroid bezleri, dil, bademcik, geniz, kulak, gırtlak, ses telleri bölgesinde oluşan rahatsızlıklarla şişerler. Hatta bazen akciğer ve midedeki sorunlar da böyle büyüme yapabilir.

Boyundaki şişliklerin sebebi nasıl teşhis edilir?

Rahatsızlıkla ilgili KBB muayenesi sırasında endoskopi ile görüntüleme yapılır. Daha sonra gerekli görülürse radyolojik testler yapılabilir. Lenfoma (lenf kanseri) şüphesi olduğu durumlarda kan tahlili ve detaylı tahliller de istenebilmektedir. Doktor gerekli gördüğünde kitleden parça alıp, incelemeye gönderebilir.

Boyundaki şişlikler nasıl tedavi edilir?

Kitlenin nasıl tedavi edileceği, oluşma sebebine göre değişmektedir. Kitleyle birlikte iltihap bulunursa öncelikli olarak bu iltihabın iyileşmesi beklenir, daha sonra kitlenin kaybolup kaybolmadığına bakılır. Özellikle çocuklarda boyunda çok sayıda lenf bezi bulunabilir. Bunlar genellikle daha önce geçirilmiş iltihaplara bağlı olan, tehlike teşkil etmeyen kitlelerdir. Bazı kitlelerin tedavi için çıkarılması gerekir. Eğer tümör var ise tedavi, tümörün bulunduğu yere ve yayılımına göre değişiklik gösterir. Lenfoma durumunda gerekli tedavi protokolü uygulanır.