Bilgi Talep Formu

FORMU DOLDURUN, SİZİ ARAYALIM

İletişim bilgilerimizden bize ulaşabilir, e-Posta göndermek için iletişim formunu kullanabilirsiniz.

444 4 522

ÇAĞRI MERKEZİ

RANDEVU AL
Bilgilendirmek İçin Sizi Arayalım

Kulak, Burun ve Boğaza Yabancı Cisim Kaçması

Kulak, Burun ve Boğaza Yabancı Cisim Kaçması

Kulağa, burna ve boğaza yabancı cisim kaçması, KBB aciline en sık başvurulan sorunlar arasındadır. Özellikle çocuklarda kulak, burun ve boğaza en çok kaçan cisimler şöyledir: oyuncak, para, düğüme, iğne. Boğaza kılçık kaçması sorunu da en sık karşılaşılan durumlardandır. Bazı cisimler, sağlık açısından ciddi tehlikeler oluşturacağından acilen doktora başvurulmalıdır.

Kulakta Yabancı Cisim

Kulağa kaçan cisimler arasında en sık görülenler; yiyecekler (kuruyemiş, çekirdek vb.), böcekler ve oyuncaklardır. Bazı durumlarda bu cisimler dış ya da orta kulağa hasar verme gibi ciddi sorunlara yol açabilir. Bu nedenle kulağa cisim kaçma fark edildiği an acile başvurulmalıdır. Kulaktaki cisim bazen hiç belirti vermezken, bazen kendini ağrı, kızarıklık, akıntı, işitme kaybı olarak gösterebilir.

Burunda Yabancı Cisim

Çocuklar genelde burunlarına oyuncak, mendil, silgi gibi yumuşak dokulu cisimleri sokarlar. Bazı durumlarda özellikle doğada koklama yoluyla bazı cisimler burna kaçabilir. Bu tür sorunların belirtisi genelde akıntıdır. Bazı durumlarda kan ve iltihap da görülür.

Solunum Yolunda Yabancı Cisim

Solunum yoluna cisim kaçması en hızlı tedavi edilmesi gereken acil durumlardan birisidir. Özellikle diş gelişimi tamamlanmamış bebeklerde/çocuklarda besinleri çiğneyememe kaynaklı tıkanmalar yaşanabilir. Solunum tıkanması kendini; nefesin kesilmesi, giderek şiddetlenen öksürük, boğazdan gelen ötme, hırıltı sesi, morarma, göğüste ağrı şeklinde gösterir. İleri seviyede, tedavi geciktiğinde çocukta bilinç kaybı olabilir.

Yemek Borusunda Yabancı Cisim

Yemek borusuna takılan cisimler genelde oyuncaklar ve yiyecekler (balık kılçığı gibi)’dir. Bu tür sorunlar kendini yutkunma güçlüğü, ağrı, nefes tıkanması şeklinde gösterir.

Kulağa, burna, boğaza yabancı cisim kaçması, KBB doktorları tarafından müdahale edilmesi gereken acil durumlardır. Doktor haricinde bir yaklaşım ölümle dahi sonuçlanabilecek durumlar yaratabilir. Şüphelenilen bir durumda acil servise başvurulmalıdır.