444 4 522

ÇAĞRI MERKEZİ

RANDEVU AL
Bilgilendirmek İçin Sizi Arayalım

Saçımızın Anatomisi

Saçlarımızın yapısı nasıldır?

Kıl foliküllerinin gelişimi anne karnında 8. haftada başlar, 22. haftada ise bütün kıl foliküllerinin gelişim süreci tamamlanır. Doğum sonrasında vücutta toplam 5 milyon kıl folikülü bulunur. Kıl folikülünün 1 milyonu baş boyun bölgesinde olup, bunun da 100 bini saçlı deridedir. Bir saç folikülü, yaşam boyunca 10-20 kez döngü yaşar. Her bir saç folikülünün ortalama yaşam süresi 85 yıldır.

Androjen adı verilen erkeklik hormonu ergenlik çağı ile birlikte artış gösterir. Vellus adı verilen ince tüysü saçların, koltuk altı bölgesi, genital bölge, sakal ve bıyık bölgesinde kalınlaşmasına, renklerinin koyulaşmasına neden olup terminal saçlara dönüşümünü sağlar. Ancak, ne yazık ki, aynı hormon, saçlı deride ters bir etki gösterir ve ileri zamanlarda saçlarımızı oluşturan terminal saçların vellus tipi saçlara dönüşümüne hatta kelliğe neden olur.

İnsan saçı ömür boyu toplam 20 kez saç döngüsü gerçekleştirir

Saç döngüsü 4 fazdan oluşur:

1. Anajen faz - büyüme fazı

 • Saç kökünde bulunan hücreler aktif olarak saç üretimi yapar.
 • Saçlarımızın % 85 kadarı anajen fazında bulunur. Bu yüzden toplam 100.000 saç telimiz olduğunu kabul edersek, bunun 85.000 tanesini görebilmekteyiz.
 • Anajen faz 3 - 6 yıl sürer fakat yaşlanmayla birlikte bu süre kısalır.
 • Bu faz aynı zamanda saçın uzunluğunu da belirler. Saçlarımız, yılda yaklaşık 10 cm uzar, 3 yıl süren bir anajen faz için 3 yılın sonunda saç uzunluğunun 30 cm olduğunu görülür.

2. Katajen faz - geçiş fazı

 • Bu fazda saç büyümesi durur ve folikül kısmı normal uzunluğuna göre büzülüp, kısalır.
 • Saçlarımızın %1-2 kadarlık bölümü bu fazda bulunur.
 • Bu faz yaklaşık 1-2 hafta sürer.

3. Telojen faz - bekleme fazı

 • Bu faz yaklaşık 3-4 ay kadar sürer.
 • Bu fazda, saçlar uzamadığı halde kök kısmı katajen faza göre daha da kısalır, ancak saç deriye hala tutunmaktadır.
 • Saçların ortalama % 13 kadarı bu fazda bulunur.
 • Bu dönemde saçlar ince bir görünüm kazanır. Bazen, stres, yaralanma, hamilelik ya da diyet sonrası dönemde saçlar bu faza girebilir ki buna "telojen effluvium" adı verilir.

4. Dökülme fazı

 • Bu fazda, şaft bölümü, kök kısmından kopar ve dökülür.

Saç yapısının incelenmesinde en önemli faktör foliküler ünitenin analizidir.

Folikül Ünite, 1984 yılında Dr. John Headington isimli patoloji uzmanı tarafından tanımlanmıştır. İçerisinde tıpkı bir çiçek demeti gibi 1'den 5'e kadar farklı sayıda kıl köklerinin olduğu yapıya "folikül ünite" denir. Her kesin kendisine ait sayıda ve düzende foliküler ünitesi vardır. Bu farklılık, hem kişinin saç yoğunluğunu belirler, hem de saç ekimi öncesi planlamada cerrahlara yol gösterir. 1 cm²'de yaklaşık 80-120 adet folikül ünite vardır. folikül ünitenin en yoğun olduğu bölge ise iki kulak arasındaki bölgenin 1/3 oranında orta bölümüdür. Yanlara doğru gidildikçe bu yoğunluk azalır. Bir folikül ünitenin içeriğinde, 1'den 5'e kadar sayıda terminal ve vellüs tipi saç folikülü, yağ bezi keseciği ve kılların uyarı karşısında hareketini sağlayan "erektör pili" isimli kas vardır.

Kadınlarda görülen saç dökülmesinin sebepleri nelerdir?

kadınlarda saç dökülmesi

Cansız saçlar, saç tellerinin incelmesi ve saç dökülmesi her üç kadından birinin hayat boyunca muzdarip olduğu temel bir sorundur. Kadınların saç dökülme problemlerinin önemli bir kısmını genetik tip saç dökülmesi oluşturur. Kadın tipi saç dökülmesi olanların %20'sinde aile öyküsü vardır. Kadınlarda genetik nedenler dışında saç dökülmesine neden olan faktörleri şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Hormon dengesizlikleri
 • Doğum sonrası süreç
 • Yüksek ateş ve ağır enfeksiyonlar
 • Tiroid hastalığı
 • Demir Eksikliği
 • Dengesiz beslenme ve stres
 • Bazı hastalık tedavileri
 • Büyük cerrahi girişimler ve kronik hastalıklar
 • Saç koparma hastalığı (Trikotilomani)
 • Alopesi areata (Saç Kıran)
 • Saç bakımında yapılan yanlışlar

Kadınlarda Saç Dökülmesinin Tedavisi

Kadınlarda görülen saç dökülmesinin tedavisi için birçok etken göz önünde bulundurulur. Kadınlarda saç dökülmesinde tanı için saç rengi, saçın sıklığı, saç çapı ve saçın dökülme tipine bakılır ve sistematik kan tahlilleri ile bir hormon tablosunun oluşturulmasının akabinde saç dökülmesinin nedeni belirlenir. Coaching, yani düzenli danışmanlık diye adlandırdığımız takip ile saç dökülmesi yaşayan kadınların saçlarının uzun vadede korunması mümkündür. Kadınların saç dökülmesini engellemek için önerilen tedaviler saçlı deriye lokal uygulanan ilaç, vitamin ve diğer tetikleyiciler; ağızdan alınan besin takviye tabletleri yada saç dökülmesinin ileri boyutlara ulaşması durumunda diğer tedavilerle eş güdümlü yürütülecek bir saç nakli olarak özetlenebilir.

Erkeklerde görülen saç dökülmesinin sebepleri nelerdir?

erkeklerde saç dökülmesi

Genetik saç dökülmesi olarak da tanımlanan androgenetik tip dökülme erkeklerde en sık görülen saç dökülmesi şeklidir. Bu tip dökülmede karakteristik olarak, ilk önce, ön saç çizgisinin sol ve sağ yanında küçük sahalarda saç kaybı başlar. Bu alan saç çizgisinin geriye çekilmesine neden olacak şekilde arkaya doğru ilerler. Bu durum başın ön kısmının kelleşmesine yol açar. Sıklıkla vertex adı verilen, saçın dönme bölgesinin de bulunduğu başın tepe kısmında da benzer gelişim izlenir ve saçın seyrelmesiyle sonlanır. Zamanla bu sahaların boyutu büyür ve sonunda bunlar birleşerek, başın arka kısmında ve yanlarda taç şeklinde korunan bir saha dışında tamamen kelleşmiş bir kafaya neden olur.

Androgenetik tip saç dökülmesi anne-babadan kalıtsal yolla gelebilir. Bu olumsuz genetik durum anne babadan geçmediği durumda kişiye hala ya da dayıdan da miras olarak kalabilir.

Saç dökülmesinin gelişimi değişkenlik gösterir.

Genetik yatkınlık ve duyarlılığa bağlı olarak saç kaybının son safhası, saç çizgisinin kaybından tüm saçların kaybedilmesine kadar değişebilir. Saç dökülmesinin gelişimi değişkenlik gösterir. Bazı erkeklerde ön saç çizgisi küçük bir saçsız alan olarak herhangi bir alevlenme göstermeden ileri yaşlara kadar devam edebilir. Nadir vakalarda, saç çizgisinin yanlarında herhangi bir saç kaybı olmaksızın tepe bölgede saçların eksilmesi görülebilir.

Saç ekimi, erkek tipi dökülme sonucu saçsız kalan bölgede yeniden saç çıkarabilecek etkili bir tedavi yöntemdir. Erkek tipi saç dökülmelerinin nedeni %95 oranında genetik olduğundan, krem ya da ağız yoluyla alınan ilaçlar ne yazık ki istenilen sonuçları veremez.