Şeker tüketiminin sağlığa zararları nelerdir?

Şeker, boş enerji kaynağıdır. Vücudumuza karbonhidratları, yağları, proteinleri almak zorundayız fakat boş enerji kaynağı olan şekeri almasak da olur. Şeker kansere davetiye çıkartan bir besin grubudur. Ayrıca günümüzün hastalığı olan obezite ve diyabetin de başlıca nedenlerindendir.

Şeker tüketen bireylerde daha fazla şeker tüketme ihtiyacı görülür. Yani şeker, bir nevi bağımlılık yaratmaktadır. Açlık krizlerine girdiğiniz zamanlarda şeker ihtiyacı hissedersiniz. Bu da kan şekerimizin ani iniş ve çıkışlarından kaynaklanmaktadır. Bu durumlarda ara öğün yapmayı tavsiye ediyorum. Ara öğün yaparsanız, açlık krizlerine girmez ve daha az şeker tüketme ihtiyacı hissedersiniz. Böylece daha fazla ve hızlı kilo verirsiniz.

Günümüzün hastalığı olan obezite çocuklarda da görülmeye başladı. Obezite, şeker tüketen toplumlarda genel bir sağlık sorunu haline geldi.

Şeker ve sağlığa zararları kısaca şöyle özetlenebilir:

  • Şeker tüketmek enzim sistemini bozar, tıpkı alkol bağımlılığı gibi bağımlılık yaratır.
  • Şeker tüketmek, daha fazla şeker tüketme isteğine, bu da insülin direncine sebep olur ve devamında şeker hastalığı gelir.
  • Şeker, enzim sisteminin yapısını bozarak organlarda doku ve işlev bozukluğu yaratır.

Meyvelerde olan şeker tüketilebilir. Uygun porsiyondaki miktarla, diyete uygun olarak meyve tüketerek şeker ihtiyacımızı alabiliriz.