Bilgi Talep Formu

FORMU DOLDURUN, SİZİ ARAYALIM

İletişim bilgilerimizden bize ulaşabilir, e-Posta göndermek için iletişim formunu kullanabilirsiniz.

444 4 522

ÇAĞRI MERKEZİ

RANDEVU AL
Bilgilendirmek İçin Sizi Arayalım

Endodonti

Pulpa dokusu, dişin iç kısmında bulunan ve dişin beslenmesini ve korunmasını sağlayan sinir ve damarları içeren bağ dokusudur. Bu doku, bazı nedenlerle (travmalar, morarmalar, sıyrıklar vb.) bozulur. Genellikle semptom, şiddetli ağrıdır.

Pulpa bozulduğunda kanal tedavisi gerekir. Kanal tedavisi oldukça komplike bir işlemdir. Her dişin anatomisi farklıdır. Kök ve kanal sayıları genel kurallarla bilinmesine rağmen farklılık gösterebilir.

Tüm kanallar el aletleri ve döner aletler yardımıyla boşaltılır ve kanallar doldurulması kolay olacak şekilde şekillendirilir, çeşitli solüsyonlarla yıkanır ve boşluk kalmayacak şekilde doldurulur. İşlem, bazen tek seans, bazen de birkaç seans sürer. Ayrıca bazen eski kanal tedavileri tekrar yapılır, düzeltilir ve yeniden doldurulur. Tekrar tedavi adı verilen bu işlem ile dişin kaybedilmemesi için çalışılır.

TEDAVİ DETAYLARI

Tedavi Süresi

1-2 saat

Seyahat Süresi

3-7 gün

Anestezi

Evet

 

SIKÇA SORULAN SORULAR

 

1. Diş nedeniyle yüz neden şişer?

Genelde çürük, travma, aşınma ile diş canlılığını kaybeder ve diş siniri bozulur, iltihaplanır ve diş kökünde iltihap oluşturur. Bu nedenle yüzde şişlik, ağrı ile birlikte oluşur. Bazen eski kanal tedavilerinin iltihaplanması sonucu yüzde şişlik oluşur.

2. Neden tüm dişlerimize kanal tedavisi yapıp diş ağrısından kurtulmuyoruz?

Pulpa dokusu dişin beslenmesini ve korunmasını sağlar. Kanal tedavisi görmüş bir dişin sağlamlığı, canlı dişe göre daha azdır. Bu nedenle mümkün olduğunca dişi yaşatmaya çalışıyoruz. Mecbur kalmadıkça kanal tedavisi yapmıyoruz.

3. Dişte kaç kanal vardır?

Genel olarak kesici dişlerin bir kanalı, küçük azı dişlerinin bir veya iki ve azı dişlerinin üç kanalı vardır. Ancak bu rakamlar değişebilir.