Bilgi Talep Formu

FORMU DOLDURUN, SİZİ ARAYALIM

İletişim bilgilerimizden bize ulaşabilir, e-Posta göndermek için iletişim formunu kullanabilirsiniz.

444 4 522

ÇAĞRI MERKEZİ

RANDEVU AL
Bilgilendirmek İçin Sizi Arayalım

Implantlar

Implantlar

Diş implantları, eksik dişleri tamamlamak için çene kemiklerine yerleştirilen vidalardır. Son 30 yıldır diş tedavisinde yaygın olarak kullanılan en az komplike ve en başarılı tedavilerden biridir. Diş implantları başarılı tedavilerdir ancak bu başarıda hekimin kararları rol oynamaktadır.

3 tip implant uygulaması vardır:

1. Geç implant uygulaması

2. Erken implant uygulaması

3. Anında implant uygulaması

 

 

 

 

Geç implant uygulaması, diş çekildikten veya yıllar önce çekilmiş dişlerin boşluklarına implante edildikten sonra 6 ay veya daha uzun süre beklemek anlamına gelir. Avantajı, çekilen dişin neden olduğu enfeksiyon riskinin en aza indirilmesidir. Dezavantajı ise diş olmadığından kemiğe çiğneme baskısı gelmez ve kemik zamanla erir. Çoğu zaman bu milimetrik erimeler implant yerleştirmeyi zorlaştırır. İleri cerrahi yöntemlere ihtiyaç duyulabilir.

Erken implant uygulaması, diş çekildikten 6 hafta sonra yapılır. Avantajı, yumuşak doku iyileşmesinin tamamlanması ve enfekte dişin etkisinin en aza indirilmesidir. İmplant, kemik erimeden yapılır. Dezavantajı ise iki cerrahi işlemin çok kısa aralıklarla yapılmasıdır.

Anında implant uygulamasında implant, diş çekilir çekilmez yerleştirilir. Avantajı, işlemin tek seferde bitmesidir. Dezavantajı enfeksiyon riski yüksek olan dişlerde uygulama yapılmamasıdır.

Yine implant yapıldıktan sonra protezi yaptırmanın 3 yolu vardır:

1- İmplant hemen yapılır ve yüklenir. Bunun için kullanılan implantın uzunluğu ve çapı kadar kemiğin yoğunluğu da önemlidir. Diş hekimi bu kriterlere göre hesaplama yapar.

Genelde all-on-4 implantlar ve ön kesici dişler için uygulanan bir yöntemdir.

2- İmplant yerleştirildikten 2-6 hafta sonra protez yapılır. Burada 6 hafta çok önemlidir. Ne önce ne de sonra yapılmalıdır. Yumuşak doku iyileşmesi tamamlanmıştır. Osteointegrasyon (kemik ve implantın birleşmesi) başlamıştır. Yüklemenin avantajları birçok çalışmada mevcuttur.

3- İmplant yerleştirildikten sonra üst çene için 6 ay, alt çene için 3 ay bekleriz. Osteointegrasyon tamamlanır ve protez yapılır.

Tüm bu seçenekler hekim tarafından her hasta için ayrı değerlendirilir.

Birçok farklı implant markası mevcuttur. Her an her yerde ulaşılabilen implant markalarının kullanılması önemlidir. Gerektiğinde yıllar sonra firmadan ana parça talep etmek gerekebilir. Ayrıca üretim aşamaları ve sterilizasyon çok önemlidir. İmplant yerleştirme sırasında tüm cerrahi sterilizasyon prosedürleri izlenmelidir. Tüm kriterler karşılandığında başarısızlık şansının olmadığı söylenebilir. Elbette hastanın sistemik hastalıkları da başarıyı etkileyecektir.

TEDAVİ DETAYLARI

Tedavi Süresi

15-30 dk (implant başına)

Seyahat süresi

3-5 gün

Anestezi

Evet

SIKÇA SORULAN SORULAR

 

1. Neden implanta ihtiyacınız var?

İmplantlarla fonksiyon ve estetik açısından çeşitli nedenlerle kaybedilen dişler yerine konur.

2. Diş implantları ne kadar kullanılır?

Doğal dişler gibi implantlar da yapıldıktan sonra bakıma ihtiyaç duyar. Doğal dişlerimiz gibi implantların da gerekli sağlık koşulları sağlandığında ömrünün sonuna kadar bir ömrü vardır.

3. Diş implant tedavisinde anestezi kullanılır mı?

Diş implant tedavilerinde lokal ve genel olmak üzere iki tip anestezi kullanılabilir.

4. Ucuz implantlar neden tercih edilmemelidir?

İmplantlar vücudumuza, kemiklerimize yerleştirilir ve bir ömür bizimle birliktedirler. Bu anlamda güvenilir markaları tercih etmenizde fayda var.

5. Tedavide kullanılan implantların markası önemli midir?

Evet önemlidir çünkü güvenilir markalarla çalışmak hekim ve hasta için rahatlık sağlar. Sertifikasyon sistemi ile dünyanın her yerinden bu markalara ulaşmak son derece kolaydır.

6. İmplant ameliyatı ağrılı mıdır?

Ameliyat sırasında anestezinin etkisi ile hastalar herhangi bir ağrı hissetmezler. Ameliyat sonrası hastalara verilen ilaçlar ve iğneler ile ağrı riski ortadan kalkar.

7. İmplant tedavisi sonrası normal hayatıma/işime devam edebilir miyim?

Ameliyat sonrasında doktorun verdiği tavsiyeleri uygulayan ve ilaçları kullanan hastalar, rahatlıkla normal hayatlarına devam edebilirler.

8. İmplant ve kuron/veneer arasındaki fark nedir?

İmplant çene kemiğindeki dişin kök kısmının yerini alırken, kuronlar ve veneerler dişin üst yapısını oluşturur.

9. İmplantın avantajları nelerdir?

Dişlerin yokluğunda implantlar, eksik dişe komşu dişlerin kesilmesini ve zarar görmesini engeller.

10. İmplanta en iyi alternatif nedir?

İmplantın alternatifleri farklıdır. Birkaç diş eksikliğinde komşu dişlerin kesilip köprülenmesi gerekir. Büyük diş eksikliklerinde ise sabit proteze göre daha az konforlu olan ağız içine takıp çıkarılabilen alternatif bir protezle değiştirilmesi olasıdır.